Kamery do auta

Ako správne vybrať kameru do auta - dôležité info

Prinášame Vám všetky dôležité informácie, ktorý potrebujete vedieť predtým ako si vyberiete tú správnu kameru do auta pre Vás.

Tento sprievodca Vám priblíži všetky aspekty, ktoré zavážia pri kúpe autokamery.

Každý majiteľ vozidla v dnešnej dobe nie je chránený od dopravnej nehody alebo od cestných pirátov, ktorí v poslednej dobe majú väčší pocit, že pre nich neplatia pravidlá, predpisy ani normy slušného správania. Vo väčšine prípadov dokázať svoju nevinu je veľmi ťažké, obzvlášť v prípade neexistencie svedkov. To je vlastne hlavné dôvody prečo sa DVR videokamery alebo čiernej skrinky do auta stávajú stále viac populárne v SR.

Kamera do auta je kompaktné zariadenie, ktoré sa inštaluje vo vnútri vozidla a je určené pre nepretržitý záznam všetkého čo sa deje vonku pred vozidlom buď za jazdy, alebo aj u zaparkovaného vozidla. 

výber kamery do auta


Najlepšie kamery do auta sú vybavené jednou alebo dvoma kamerami. Jedna z kamier je spravidla smerovaná pozdĺž smeru idúceho vozidla a "vidí" všetko čo sa deje pred ním. Ak je záznamník vybavený aj druhú kamerou, tak tá je smerovaná do priestoru pre cestujúcich. Dvoj kamerové modely môžu byť užitočné v prípade nutnosti zaznamenávať video vo vnútri vozidla (autobusy, taxi).

Ak druhá kamera nie je priamo zabudovaná do prístroja a pripája sa pomocou kábla, možno túto kameru inštalovať prakticky kdekoľvek, napríklad tak, aby videla bočné okno vodiča pre záznam komunikácie s dopravnou políciou alebo v nákladovom priestore u nákladných automobilov. Čierne skrinky s dvoma kamerami majú často len nízke rozlíšenie. Odporúčame jednu, ale poriadnu.


typ prístroja

Je potrebné podotknúť, že existujú modely záznamníka vôbec bez kamier. Tieto zariadenia vyrobený vo forme malých boxov a obsahujú špeciálne poplachové vstupy, ktoré prijímajú signály z externých senzorov, aktivujúcich nahrávanie a špeciálne konektory pre pripojenie externých videokamier. Všetok obsah je uložený na pevnom antivibračným disku, ktorý je pripojený alebo priamo zabudovaný do prístroja.

 

Okrem samotnej kamery, je DVR záznamník väčšinou vybavený mikrofónom, ktorý umožňuje nahrávať video so zvukom. Táto funkcia môže byť samozrejme vypnutá. Moderné záznamník by mal obsahovať aj GPS modul a G-sensor pre detekciu pohybu. Pre video záznam pri slabom osvetlení alebo v noci niektoré DVR kamery používajú IR osvetlenia.

 

V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo DVR kamier, ale nie každý prístroj splní Vaše očakávania. Pozrieme sa na to, čo všetko by musela spĺňať moderné auto kamera:
 

OBRAZOVÝ SNÍMAČ DVR KAMERY


obrazový snímač CMOS

Najčastejšie používanými typy snímacích senzorov sú v súčasnej dobe

- CCD (Charge Coupled Devices)

- CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor).

CCD snímače sú veľmi drahé, preto výrobca DVR kamier väčšinou používajú CMOS snímače, ktoré umožňujú ponúknuť nižšiu cenu za kameru a vyrobiť kamery menších rozmeru.


ROZLÍŠENIE ZÁZNAMU
 

Rozlíšenie nahrávania môže byť 640 × 480 (SD), 1280 × 720 (HD Ready) alebo 1920 × 1080 (Full HD). Existujú auto kamery s ešte menším rozlíšením, ale taký záznam praktický nemá žiadny význam.

Najlepšie je, si vybrať model s podporou rozlíšenia videa: HD 720p (1280 × 720) alebo Full HD 1080p (1920 x 1080) pri 30 snímkach za sekundu.

Samozrejme, že čím vyššia bude rozlíšenie, tým detailnejšie bude záznam.

Avšak, mali by ste vziať do úvahy nasledujúce body:

- Pri jazde autom vznikajú celkom veľké vibračné impulzy, ktoré sú prenášané do tela DVR kamery. Z tohto dôvodu rozdiely v záznamoch pri rôznom rozlíšení u nepohyblivého vozidlá bežný užívateľ ešte rozozná, ale záznam HD Ready a Full HD je pri pohybe praktický totožný. Hoci so záznamom 640 × 480 pixlov bude kvalita nahrávky zrejme horšia.

- Veľkosť video súboru v HD alebo Full HD rozlíšenie môže byť až 5 krát väčší ako u video súboru s rozlíšením 640 × 480. Preto, pre zabezpečenie rovnakej dlhej dĺžky nahrávania (napr. 4 hodiny), si musíte zaobstarať pamäťovú kartu s 3x až 5x vyššou kapacitou.
typy rozlíšenia typy rozlíšení
- U niektorých "anonymných" zariadenie sa môžete stretnúť s rozlíšením 1280 × 1024, výrobca pritom nezmieňuje na skutočnosť, že toto rozlíšenie bolo získané matematickou interpoláciou veľkosti 640 × 480.

Je potrebné poznamenať, že interpolácia nezvyšuje skutočné rozlíšenie videa a detaily reálneho objektu, ale iba zmení veľkosť obrázka v pixeloch. Buďte opatrní pri nákupe!

 

RÝCHLOSŤ ZÁZNAMU
 

Nie je to síce pravidlo, ale záznamy v pomere najmenej 25 snímok za sekundu, majú oveľa väčšiu dôveryhodnosť pri súdnom vyšetrovaní, ako rýchlosťou zápisu 6 - 12 snímok za sekundu. Minimálna rýchlosť zápisu u ktorej zaznamenáte plynulosť nahrávky je 16 snímok za sekundu.


POZOROVACÍ UHOL KAMERY
 

pozorovací uhol


Najlepšie je, aby bol pozorovací uhol kamery v rozmedzí 110 ° až 150 °.

Uhol menší ako 110 ° (napr. 90 °) výrazne znižuje celkový informačný obsah záznamu. Vozidlá pricestuje s protismere nespadajú do zorného poľa auto záznamníka av prípade autonehody, nebude možné rekonštruovať celú dopravnú situáciu.

U pozorovacích uhlov väčších než 150 ° sa znižuje detailizace každého jednotlivého objektu a vzniká efekt rybieho oka objektívu "fish-eye".


DÁTUM A ČAS NAHRÁVANIA VO VIDEO SÚBORE
 

Jedna z najviac užitočných funkcií. Väčšina moderných prístrojov dokáže uložiť aktuálny dátum a čas priamo do video súboru. Dostupnosť tejto funkcie nielen uľahčuje hľadanie potrebného videoklipu na SD karte, ale tiež výrazne zvyšujú šance pri policajnom vyšetrení, aby bol video záznam prijímaný ako dôveryhodný dôkaz.


AUTOMATICKÝ ŠTART PRÍSTROJE PRI ZAPNUTI / VYPNUTIE ZAPALOVANIA
 

Túto funkciu vlastnú skoro všetky DVR auto kamery. Pri absencii tejto funkcie DVR auto kamera už nebude úplnú "čiernou skrinkou", pretože neustále bude vyžadovať manuálne zapnutie. Po automatickom štarte prístroj sa musí automatické prejsť do režimu nahrávania záznamu.


CYKLICKÉ NAHRÁVANIE
 

Základné funkcie akéhokoľvek DVR záznamníka. Po zaplnení SD karty sa nový videoklip automatický nahrá na miesto najstaršieho, a tým zaistí bezobslužná prevádzka prístroja.


DRŽIAK PRE UPEVNENIE NA ČELNÉ SKLO VOZIDLA 

upevnenie


Upevnenie týchto prístrojov na čelné sklo môže byt realizované dvomi možnosti: silikónovou prísavkou alebo obojstrannou gélovou lepiacou páskou. Bez ohľadu na typ upevnenia odporúčame zvoliť taký model držiaku, u ktorého je vzdialenosť medzi montážnym bodom na čelnom skle vozidla a samotným telom prístroja minimálny. Po prvé, kamera pripevnená na krátkom a pevnom držiaku bude menej náchylná k účinkom vibrácií na kvalitu obrazu, a za druhé, kamera na krátkom držiaku je menej viditeľná ako v kabíne tak iz vonku a dá sa bez problémov umiestniť za spätným zrkadlom tak, aby nebránila vodičovi vo výhľade.


KÓDOVANIE VIDEA
 

Od kódovanie videa záleží veľkosť koncového video súboru. Klasické modely auto kamier pre kódovanie videa používajú kodek M-JPEG, a drahšie - H.264. Pri rozlíšení 640 × 480 pixelov veľkosť jednominútové nahrávky vo formáte H.264 je 2,5 x menšia ako minúta záznamu vo formáte M-JPEG. Napriek tomu, pri výbere modelu nie je tento parameter veľmi dôležitý.


VYPNUTIE MIKROFÓNU
 

Možnosť vypnutia mikrofónu zabudovaného do auto záznamníku existuje iba pri niektorých modeloch auto kamier. Táto funkcia môže byť veľmi užitočná, pretože poskytuje vlastníkovi vozidla tzv "súkromný režim" bez zvukového záznamu. Perfektné realizácie tejto funkcie je tlačidlo ON / OFF priamo na tele prístroja. Menej pohodlné prevedenie - vypnutie mikrofónu v menu nastavenia prístroja. Najhoršie varianta - vypnutie pomocou zmeny konfiguračného nastavenia na SD karte.


ANALÓGOVÝ VIDEO VÝSTUP (TV OUT)
 

Táto funkcia je užitočná pre modely auto záznamníkov bez vlastného displeja. Ak má vaša vozidlo externý displej s voľným video vstupom (navigácia, TV apod), môžete pomocou video kábla prepojiť auto kameru s týmto displejom. (Môžete naživo sledovať videozáznam na Vašom externom displeji, ale bez zvuku).


HDMI VIDEO VÝSTUP
 

Vzhľadom k tomu, že vyhľadávanie a zobrazenie videoklipov priamo s prístroja cez HDMI výstup na televíznu obrazovku je menej pohodlné, než na PC, považujeme túto funkciu za neužitočnú.


USB ROZHRANIE
 

Použitie video kamery ako USB Flash disku. Táto funkcia môže byť užitočná, ak PC neobsahuje slot na SD karty, alebo v prípade kedy si budete chcieť prezrieť záznamy, ale nebudete mať možnosť vybrať SD kartu z prístroja (v prípade ochrany SD karty špeciálny samozničující samolepkou, ktorú používajú servisné a špeciálne vozidlá) .

VSTAVANÝ DISPLEJ


vstavaný displej

Umožňuje vykonávať kompletné nastavenie DVR video záznamníka, a rýchlo prezerať nahrané videoklipy v prípade riešenia sporov. Prítomnosť LCD displeja akoby potvrdzuje funkčnosť vášho zariadenia v aute a má psychologický vplyv na účastníkov cestnej premávky a dopravnej polície.

Rovnaké účinky môže mať DVR auto záznamník s VIDEO výstupom, pripojené priamo k navigačnému systému, alebo externému monitoru Vášho vozidla.

Maximálna podporovaná pamäťových kariet

Takmer všetky súčasné modely DVR kamier podporujú SDHC pamäťové karty až do 32 GB. Niektoré staršie modely podporujú SD karty iba do veľkosti 8GB.


Pmäťová karta je súčasťou balenia
 

Pamäťovú kartu, ako súčasť balenia obvykle ponúkajú juhokórejskí výrobcovia. U Čínskych DVR kamier je prítomnosť SD karty v balení skôr reklamný alebo darčekový trik predajcov. Prítomnosť médií môže byť braná do úvahy pri analýze a porovnanie rôznych modelov DVR kamier alebo toho istého modelu od rôznych dodávateľov.


Vstavaná pamäť


S vstavanou pamäťou sa stretnete veľmi zriedka. Extrémne malý objem teto pamäte je skratka k ničomu u DVR kamier.


GPS PRIJÍMAČ


Veľmi dôležitý prvok u DVR kamier. Do zvláštneho súboru nahrá údaje o polohe a rýchlosti vozidla.

GPS anténa

Pri prezeraní klipu na špeciálnom softvér od výrobcu, môžete sledovať nielen rýchlosť a aktuálnu polohu (súradnice) vozidlá, ale aj zobrazovať túto polohu na Google Maps. GPS prijímač môže byť priamo zabudovaný do prístroja alebo ako externý GPS anténa, ktorú umiestnite pod, alebo na palubnú dosku vozidla a prepojíte s prístrojom pomocou kábla.


G-SENSOR


Skoro všetky vylepšené modely DVR kamier majú tohto šikovného pomocníka. G-sensor umožňuje uložiť video (získané v okamihu prudkého zrýchlenia, náhleho brzdenia alebo nárazu) do osobitnej zložky na pamäťovej karte, ktorá je chránená proti prepísaniu. Týmto zachráni vaše citlivé dáta. Napríklad, u DVR kamier bez G-senzora, ak potrebný Vám videosúbor ihneď neuložíte do inej externej pamäti, a prístroj bude naďalej nahrávať, tak systém cyklického nahrávania prepíše dôležitý video súbor a nahradí ho novšími dátami.


HLASOVÝ SPRIEVODCA


Je veľmi užitočná funkcia pri prvých použitiach záznamníka. S časom hlasové pokyny obťažujú vodiča a spravidla zvuk stlmí alebo vypne. Niektoré záznamníky pri kritickej chybe (nemožnosť nahrávania, chyba SD karty a pod) nahlási túto závadu v maximálnej hlasitosti aj pri vypnutom zvuku.


SOFTWARE PRE PREZERANIE VIDEOKLIPOV

software


Nie je zlé, ak balenie auto kamery obsahuje užitoční softvér pre práce s video soubory.soft Tento software umožňuje jednoduchú navigáciu a vyhľadávanie videa, popr. prezeranie záznamu z niekoľkých kamier súčasne, zobrazuje umiestnenie dát na Google mape, smer a rýchlosť vozidla (ak prístroj obsahuje GPS modul), apod Pre jednokanálové DVR kamery bez G-senzora a GPS prijímača, potreba používať tento softvér je oveľa menšia.


DETEKTOR POHYBU


Pri klasickom nahrávaní je táto funkcia DVR kamier skoro nepoužiteľná. Používa sa pri nahrávaní v parkovacom režime. Len málo prístrojov majú nastavenie citlivosťou detektora. Detektor bez nastavenia citlivosťou identifikuje pochýb takmer nepretržite.


REŽIM FOTOGRAFOVANIE


Prakticky nepoužiteľná funkcie. Väčšinou kvalita foto snímky, neprekročí kvalitu video záznamu.


DIGITÁLNY ZOOM


Úplne neužitočná funkcie pre DVR kamery. Prakticky sa nepoužíva. Pokiaľ Váš prístroj túto funkciu má, odporúčame ju vypnúť, pretože DVR kamera nemá pracovať v režime digitálneho zoomu.


IR NOČNÉ OSVETLENIE


Toto osvetlenie je nepoužiteľné nielen pri dennom, ale aj pri nočnom režime prevádzky. Svetlo od svetlometov vozidla je sto krát silnejšie ako IR osvetlenia. Aj u zaparkovaného vozidla v noci pre viditeľný záznam je vyžadované oveľa silnejší IR osvetlenia než to, čo obsahujú súčasné auto kamery. Jedná sa skôr o marketingový trik výrobcov DVR kamier.


WI-FI MODUL

wi-fi modul


Veľmi moderná a užitočná funkcia. Najlepšie sa hodí prístrojom bez vlastného displeja. wi-fiUmožňuje prezerať video na vašom mobilnom telefóne alebo tablete v reálnom čase bez nutnosti drôtového pripojenia. Vyžaduje internet pripojenie a špeciálny softvér od výrobcu.


NAPÁJANIE


Všetky modely DVR kamier môžu byť pripojené k zásuvke zapaľovača 12V pomocou priloženého napájacieho kábla. Niektoré modely môžu pracovať aj s 24V, tým sa rozširuje rozsah použitia týchto modelov vo vozidlách s rôznym typom napájania.


ROZMERY


Na jednej strane, DVR kamera - je to predovšetkým "čierna skrinka", ktorá má mať nenápadný vzhľad a minimálne rozmery. Na druhej strane, je veľmi užitočné ak má DVR kamera zabudovaný LCD displej a modely s displejom, nemôžu byť miniatúrne.

Preto odporúčame vyberať model DVR kamery s krátkou dĺžkou držiaku, kvôli tomu môžete umiestniť váš prístroj nenápadne za spätným zrkadlom bez viditeľnej zmeny interiéru vozidla.


VÝROBCA


Pretože sa DVR kamery stávajú veľmi populárne na celom svete - v dnešnej dobe existuje veľa výrobcov a značiek. Ale často sa stáva, že rovnaký model sa predáva pod rôznymi obchodnými názvami, pri tom DVR kamery môžu mať úplne rovnaký vzhľad a funkčnosť, alebo naopak dve rovnaké kamery môžu mať znateľné technické rozdiely a funkcie. Táto situácia často klame kupujúceho, a správny výber sa stáva veľmi obtiažny.


Preto, pri výbere čierne skrinky odporúčame - venovať pozornosť konkrétnemu modelu a jeho vlastnostiam, a nie len značke výrobkov. Doporučujeme kamery do auta značky DOD, ktoré sú najpredávanejšími čiernymi skrinkami vo svete. Kvalita obrazu a celkového prevedenia je v porovnaní s konkurenciou na špičkovej takmer bezkonkurenčnej úrovni.

Ako správne vybrať kameru do auta - dôležité info