Kamery do auta

DOD LS460W vs. DOD LS430W Porovnanie, Test, Recenzia

 

DOD LS460W vs. DOD LS430W - Porovnanie, Test, Recenzia týchto dvoch špičkových modelov čiernych skriniek do áut. Takmer po roku sme sa dočkali nového vlajkového modelu kamier do auta značky DOD. Najnovší model DOD LS460W je priamy nástupca TOP modelu LS430W, ktorý získal množstvo ocenení a oprávnene zastával pozíciu lídra na trhu s kamerami do auta. V tomto článku rozoberieme všetky rozdiely medzi týmito dvoma modelmi a pokúsime sa poukázať na vylepšenia s ktorými novinka značky DOD LS460W disponuje.

 

Porovnanie kamier 

V prvom bode sa zameriame na dizajn, použité materiály a na tlačidlá ovládania kamery. Na prvý pohľad je medzi LS430W a LS460W malý rozdiel. Kamery majú rovnakú veľkosť, farbu a taktiež materiály z ktorých sú vyrobené. LS460W pôsobí svojím dizajnom podstatne elegantnejšie, takže jej uhladený a zjednodušený výzor nebude v interiéri vozidla priveľmi nápadný, čo ocenia hlavne majitelia luxusných vozidiel. 

 

DOD LS460W vs DOD LS430W

 

Plastové kryty sú zhotovené veľmi kvalitne. Počas manipulácie s kamerou nič nepraská a všetko drží pevne po kope. Tvar kamery sedí dokonale do ruky, vďaka čomu sa vám s ňou bude manipulovať príjemne a najmä rýchle. Tlačidlá ovládania kamery LS460W prešli inováciou a každé tlačidlo je od seba oddelené dostatočne veľkou medzerou, vďaka čomu si budete neustále istý, že stláčate správne tlačidlo. 

 

Ďaľšou zmenou je samotné ovládanie a menu kamery. Ovládanie na predošlom modeli je veľmi praktické a intuitívne. Ani technicky menej zdatná osoba by nemala mať problém s jej ovládaním a nastavovaním kamery. Menu v najnovšom modeli LS460W je rovnako intuitívne a jednoduché na ovládanie, ale jeho zdokonalený dizajn je ešte prehľadnejší a vzhľadovo pútavejší. Aj keď to nie je až tak podstatný detail, ale táto skutočnosť príjemne poteší nejedného majiteľa kamery. Celé to dokonale dopĺňa veľký 2,7“ LCD displej. Menu v češtine je v oboch kamerách samozrejmosťou.

 

Porovnanie LS460w VS LS430w dod menu

 

 Software pre PC DOD Player je rovnaký v oboch modeloch. Taktiež je veľmi prehľadný a údaje ako aktuálna alebo priemerná rýchlosť, údaje z G-senzora, kompas a poloha na mape sú prehľadné a dobre usporiadané.

 

LS430W LS460W PC software DOD player

 

Tentokrát sa zameriame na zložitejšiu oblasť technických parametrov, ktoré sa pokúsime podať pre každého zrozumiteľným spôsobom. Model LS460W bol oproti LS430W ešte zdokonalený, aby mohol bojovať o titul najprestížnejšej kamery do auta. Zmeny nastali pri použití kvalitnejšieho a väčšieho senzora SONY EXMOR, taktiež bol použitý rýchlejší procesor a funkcia Time Lapse. Štandardom u oboch kamier sa stalo FULL HD rozlíšenie pri 30 fps (snímkach za sekundu), časová slučka s premazávaním starých záznamov a možnosťou ich zablokovania proti premazaniu, funkcia WDR (Wide Dynamic Range), F/1.6 clona, 6G sklenená šošovka, detekcia pohybu, automatické zapínanie a vypínanie kamery, GPS logger a senzor preťaženia. Tieto funkcie zostali v rovnakej kvalite a pri oboch modeloch kamier sme nezistili žiadne rozdiely. Počas testovania fungovali spoľahlivo, ale pri niektorých funkciách sú potrebne správne nastavenia aby sa funkcie navzájom nerušili. 

 

Vysvetlenie vyššie spomenutých funkcii autokamier nájdete v našich starších článkoch, recenziách a technických poradcoch - alebo priamo TU

 

Senzor SONY exmor CMOS bol navrhnutý špeciálne pre kameru do auta DOD LS460W. Tento senzor je oproti senzoru, ktorý bol použitý v LS430W o 20% väčší rovnako ako aj jeho bunky na zachytávanie svetla. Z toho vyplýva, že kamera zachytí väčší obraz aj pri zachovaní pôvodného rozsahu zorného uhla 140°.  

 

Provnanie TOp modelov DOD

 

Nový procesor v LS460W dokázal pracovať dostatočne rýchlo aj pri maximálnom zaťažení kamery. Procesor v kamere LS430W je taktiež veľmi rýchli a spoľahlivý

Funkciu Time Lapse sme testovali v zaparkovanom aute. Vďaka možnosti nastavenie snímkovej frekvencie od 200ms až po 5s. si viete zvoliť plynulosť videa, ktoré vám kamera automatický poskladá zo zhotovených fotografii. Touto funkciou ušetríte množstvo miesta na pamäťovej karte, batéria vydrží dlhšie a najmä vám ušetrí čas pri prezeraní záznamov. Auto sme nechali zaparkované na rušnej ulici cca 3 hodiny. Funkcia fungovala pekne a zhotovovala fotky kazdú sekundu. Vďaka tomu sme si prezreli dianie okolo auta v plynulom videu v priebehu 3 minút.

Vstavaná Li-on batéria v LS460W má oproti LS430W o niečo menšiu kapacitu 240mAh no aj napriek tomu vydržala napájať kameru po odpojení od autozapaľovača o niečo dlhšie ako LS430W čo nás dosť prekvapilo.  

 

Kvalita záznamu je u oboch kamier nadpriemerne kvalitná, ale postrehli sme malé rozdiely. LS430W má oproti novšiemu modelu sýtejšie farby. LS460W zasa vyšla v teste lepšie s ostrosťou obrazu a veľkosťou plochy, ktorú dokáže zaznamenať. Najnovší model LS460W si dokáže automaticky prispôsobovať ISO až do hodnoty 3200. Predpokladáme, že práve táto funkcia spôsobuje nižšiu farebnú sýtosť, ale počas natáčania v noci táto kamera neskutočne vyniká a záznamy sú veľmi jasné a ešte viac viditeľné ako pri predošlom modeli. 

 

ISO LS460W

 

Funkcia WDR pracovala u oboch kamier spoľahlivo a nezaznamenali sme počas testovania žiadnu situáciu, v ktorej by došlo k podstatnému presvetleniu, alebo zatmaveniu obrazu. 

 

 

Test kamier

Kamery DOD LS430W a LS460W sme testovali po dobu jedného týždňa, pararelne v rovnakých podmienkach. Kamery sme umiestnili vedľa seba na príslušné miesto na čelnom skle vozidla pomocou originálnych prísavných držiakov . Záznamy sme zhotovovali vo všetkých svetelných podmienkach, za jazdy, ale aj v zaparkovanom vozidle.  Kamery natáčali súbežne a boli prednastavené rovnaké nastavenia kvality videa a ďaľších parametrov. Rovnakým spôsobom sme zhotovovali aj fotografie. Porovnávanie záznamov z oboch kamier sme uskutočnili pomocou HDMI kábla, ktorý sme pripojili na TV SAMSUNG s FULL HD rozlíšením. 

 

Výsledky:

Denný záznam – v kvalite natočených záznamoch je malý rozdiel. Na prvý pohľad má krajší záznam kamera LS430W, ale z testu vyšla aj napriek tomu lepšie auto-kamera LS460W. DOD LS430W má sýtejšie farby a vyšší kontrast, ale LS460W dokáže zachytiť farebnosť prostredia reálnejšie. Ďalší rozdiel je v ostrosti záznamu. V tomto bode opäť zvíťazil novší model. Použitie väčšieho senzora v LS460W je pekne vidieť na zhotovených fotografiách. Na fotkách z LS460W je zachytených viac detailov na okraji záberu ako pri fotkách z LS430W. Zrnitosť záznamu bola u oboch kamier na minimálnej hodnote a porovnateľne rovnaká. Ak zoberieme do úvahy, že tieto záznamy boli natáčané vo vysokých rýchlostiach a aj napriek tomu poskytujú nadpriemernú kvalitu, dávame kamere do auta DOD LS460W 9.5 bodu a LS430W 9 bodov z 10.  

 

Nočný záznam – pri nočných záznamoch sa začali ukazovať výraznejšie rozdiely medzi kamerami a ukázal sa skutočný pokrok v technológiách, ktoré sú použité v kamere DOD LS460W.  Na týchto záberoch sa začala ukazovať funkcia 3D redukcie šumu použitá v LS460W. Automatické prispôsobovanie hodnoty ISO posunulo nočný záznam kamery LS460W na ešte vyššiu úroveň a detaily na nočných záznamoch sú skutočne veľmi dobre viditeľné, nie len pod pouličným osvetlením, ale aj na bočných cestách bez osvetlenia. No aj napriek tomu kamera LS430W ešte stále ponúka nadštandardnú kvalitu obrazu. V tomto teste sme udelili 10 bodov z 10 kamere do auta DOD LS460W a 8.5 bodu kamere LS430W.

 

Ovládanie – Obe kamery majú rovnaké intuitívne menu, ktorého ovládanie zvládnete za niekoľko sekúnd. Na vrch má LS460W kvôli novému dizajnu menu, ktorý pôsobí elegantne. Taktiež má oddelené tlačidlá ovládania, takže viete s istotou, ktoré tlačidlo stláčate, aj keď s kamerou manipulujete v tme. Za ovládanie získala kamera LS430W 9 bodov a kamera LS460W 10 bodov.

 

Presnosť GPS – Zaujímala nás presnosť 5x GPS. GPS použité v týchto kamerách reaguje veľmi rýchlo a zachytí aj jemné zmeny pri zrýchlení len o 2-3 km/h. Ani pri prudšej akcelerácii, alebo brzdení sa nám nestalo, aby rýchlosť skákala po väčších hodnotách, napr. skok z 40km/h na 70km/h. V tomto teste sme obom kamerám udelili po 9 bodov. 

 

Cena -  Ceny týchto kamier sú síce vyššie ako pri iných konkurenčných modeloch, avšak kvalita kamier im určite zodpovedá. No aj napriek tomu sme kamere LS430W dali 7 bodov a kamere LS460W 6 bodov. 

Komparačná tabuľka LS430W vs. LS460W

CELKOVÉ HODNOTENIE:

Celková kvalita oboch testovaných kamier do auta je na dostatočne vysokej úrovni na to, aby si tieto kamery udržali pozíciu lídra na trhu s čiernymi skrinkami do áut. Aj najnovší model DOD LS460W obhájil renomé značky svojím prevedením, funkčnosťou a použiteľnosťou v praxi. Aj keď niektorí výrobcovia značkových autokamier ponúkajú pomerne kvalitné modely, značka DOD neustále potvrdzuje, že je lídrom, ktorý si s prehľadom dokáže udržať odstup od priemeru. Potvrdzujú to aj inovácie v kamere DOD LS460W oproti úspešnému predchodcovi DOD LS430W.

DOD 460 VS DOD 430

DOD LS460W vs. DOD LS430W Porovnanie, Test, Recenzia