Kamery do auta

DOD LS460W vs. DOD LS470W Porovnanie, Test, Recenzia

 

DOD LS460W vs. DOD LS470W kamery do auta - Porovnanie, Test, Recenzia najnovšieho modelu DOD LS470W s jeho starším predchodcom DOD LS460W. Takmer po roku a pol sme sa dočkali nového vlajkového modelu kamier do auta značky DOD. Najnovší model DOD LS470W je priamy nástupca TOP modelu LS460W, ktorý získal množstvo ocenení a oprávnene zastával pozíciu lídra na trhu s kamerami do auta. V tomto článku rozoberieme všetky rozdiely medzi týmito dvoma modelmi a pokúsime sa poukázať na vylepšenia s ktorými novinka autokamera DOD LS470W disponuje.

 

DOD LS460W - Test video slnečný deň


 

DOD LS 470W - Test video slnečný deň

 

 

Porovnanie kamery do auta DOD LS460W vs LS470W

Ako je už zvykom, zameriame sa najskôr na porovnanie dizajnu ostrieľaného modelu DOD LS460W a jeho nástupcu DOD LS470W. Výrobca opäť stavil na osvedčené materiály, ako aj ich farebné prevedenie. Čo sa týka rozmerov kamier, žiadne veľké rozdiely nenájdete, zmeny začínajú až pri dizajnovom riešení kamery. Na prvý pohľad nás hneď zaujali čistejšie línie kamery a väčšia optika, ale tej sa budeme venovať nižšie. Druhá vec, ktorá nás zaujala je chýbajúce LED prisvetlenie, ktoré však nemalo veľké praktické využitie.
 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)

DOD LS460W vs DOD LS470W

 

Ďalším rozdielom sú sloty HDMI a pre microSD karty. Predchádzajúci model DOD LS460W mal tieto konektory uzatvárateľné pomocou nie veľmi praktických gumených krytov. Na jednej strane nie sú chránené pred poveternostnými podmienkami, ale na druhej je manipulácia s vložením a vyberaním micro sd karty oveľa jednoduchšia. Najpraktickejší rozdiel je vo vrchných tlačidlách pre zapnutie/vypnutie kamery a zapnutie/vypnutie nahrávania. Pri DOD LS470W sú tieto tlačidlá oddelené, takže sa vám nestane, že stlačíte nechtiac iné. Vylepšením je vrúbkovaný povrch týchto tlačidiel, takže obsluha je pohodlnejšia. Rozmery displeja sú rovnaké 2,7", ako aj umiestnenie a veľkosť tlačidiel na ovládanie nastavení kamery v menu, ktoré je v Slovenskom aj Českom jazyku.
 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)

Porovnanie LS460w VS LS470w dod menu

 

S novými modelmi kamier prichádza aj graficky krajšie spracovaná verzia DOD player-a. Nájdete tu údaje ako aktuálna alebo priemerná rýchlosť, údaje z G-senzora, kompas a polohu na mape. Prvá verzia DOD player 1.1 ukazovala prejdennú vzdialenosť v celých číslach v kilometroch, verzia s označením DOD player v 2.0 už ukazuje vzdialenosť po stovkách metrov, čo je určite lepšie. Čo nás ale najviac oslovilo, je možnosť prepnutia mapy na "google street view", takže trasu si môžete prezrieť aj pomocou reálneho náhľadu. To čo nám pri predchádzajúcom prehrávači chýbalo, je aj ukazovateľ času prezeraného videa. Pri novom prehrávači vám už ukazuje čas prehraného videa ako aj celkový čas záznamu.

 

 

DOD player v 1.1

DOD player v 1.1
(kliknite na obrázok pre zväčšenie)

 

DOD player v 2.0

DOD player v 2.0
(kliknite na obrázok pre zväčšenie)

 

Prejdime teraz na porovnanie obrazu, čo isto každého najviac zaujíma. Prvé čo sme si všimli pri prezeraní záznamu je väčší pozorovací uhol 150°. V parametroch sa udáva zväčšenie až o 10 stupňov (DOD LS460W 140°), čo pri porovnávaní hneď zistíte. Tento rozdiel vám prinesie viac zaznamenaného obrazu, takže uvidíte viac objektov po stranách, čo v konečnom dôsledku pomôže pri dopravných nehodách.Ďalším rozdielom je sýtosť farieb, ktorá už pri modeli LS460W bola na vysokej úrovni, takže nás to naozaj milo prekvapilo. Farby sú plnšie, reálnejšie čo pôsobí na jemnejšie vykreslenie celého obrazu. Využijete to najmä pri jazde, kde okolitá príroda bude pôsobiť naozaj strhujúco.

 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)​

Porovnanie dod ls460 a ls470

   DOD LS460W                         DOD LS470W

Rozlíšenie FULL HD je u oboch porovnávaných kamier rovnaké, ale rozdiel sa ukáže pri prechode obrazu zo svetla do tmy, ako aj pri nočnom zázname. V tejto oblasti bola značka DOD vždy o krok pred svojou konkurenciou, avšak aj tu sa znovu dokázali prekonať a nastal citeľný pokrok v citlivosti snímania. Zatiaľ čo model LS460W mal ISO do 3200, pri novej verzii LS470W je to už úctyhodných do 12800. Kamera pri svetelných prechodoch pôsobí vyrovnanejšie a plynulejšie, keďže má možnosť kalkulovať vo väčšom rozmedzí. Taktiež pri nočnom snímaní je viditeľnosť objektov ako aj samotnej jazdy o úroveň lepšia.

 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)

noc porovnanie dod ls460w a ls470w

     DOD LS460W                         DOD LS470W

 

Kamera LS470W tiež lepšie zvláda odlesky spôsobené jazdou proti slnku. Pri predchádzajúcom modely DOD LS460 je vidieť na zázname záblesk svetla ktorý dopadá na čelné sklo, ale nová verzia to veľmi dobre eliminuje, takže záznam získava na kvalite.

 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)

Porovnanie LS470W a LS460W

   DOD LS460W                         DOD LS470W


 

Funkcia WDR pracovala u oboch kamier spoľahlivo a nezaznamenali sme počas testovania žiadnu situáciu, v ktorej by došlo k podstatnému presvetleniu, alebo zatmaveniu obrazu. 

 

Najužitočnejšou novinkou vo funkciách je parkovací mód, ktorý je naozaj veľmi účinný. Slúži na monitorovanie počas parkovania. Stačí zapnúť túto funkciu pri konštantnom napájaní a kamera sa automaticky prepne do režimu "Parking mód" ak je vozidlo bez akéhokoľvek pohybu viac ako 10 minút. Automaticky zaznamená 15 sekundové video pokiaľ je zaznamenaný pohyb v rozsahu zorného pola kamery, 1 minútové video ak G-senzor zachytí otrasy a označí ho ako chránený. Pri najbližšom spustení kamery, budete upozornení, že kamera zaznamenala videá, ktoré boli v režime "Parking mód" zaznamenané. 

Ďalšou funkciou je analýza cesty, ktorá slúži na výpočet vzdialenosti, času a priemernej rýchlosti vašej cesty. Vďaka tejto funkcii si môžete porovnávať rôzne trasy a vybrať najrýchlejšiu či najkratšiu, čo v konečnom dôsledku môže pomocť ušetrit váš čas či pohonné látky.

 

 

Test autokamery DOD LS470W a LS460W

Kamery DOD LS470W a LS460W sme testovali po dobu jedného týždňa, paralelne v rovnakých podmienkach. Kamery sme umiestnili vedľa seba na príslušné miesto na čelnom skle vozidla pomocou originálnych prísavných držiakov . Záznamy sme zhotovovali vo všetkých svetelných podmienkach, za jazdy, ale aj v zaparkovanom vozidle.  Kamery natáčali súbežne a boli prednastavené rovnaké nastavenia kvality videa a ďaľších parametrov. Rovnakým spôsobom sme zhotovovali aj fotografie. Porovnávanie záznamov z oboch kamier sme uskutočnili pomocou HDMI kábla, ktorý sme pripojili na TV SAMSUNG s FULL HD rozlíšením. 

 

(pre zväčšenie obrázku kliknite sem)

dod ls470w vs dod ls460w

 

Výsledky:

Denný záznam – rozlíšenie obrazu testovaných kamier zostalo rovnaké, ale čo nás oslovilo, je určite širší uhol záberu a sýtejšie farby. Obraz bol takto dynamickejší a záznam pri prehrávaní na televízore vyzeral reálnejšie. Takže v hodnotení tejto katégorie u nás jednoznačne vyhrala LS470W.

 

Nočný záznam – v tejto oblasti zaznamenal výrobca DOD-Tech obrovský pokrok. Už predchádzajúca verzia LS460W mala naozaj tento paramater na vysokej úrovni a obraz bol dobre rozoznateľný aj počas jazdy po neosvetlenej vozovke. No pri novom modely DOD LS470W nasadili latku o niečo vyššie a to hneď až 4x väčšou citlivosťou snímania svetla (ISO do 12800). Takže v praxi má kamera väčšiu škálu prispôsobenia sa zmene svetelných podmienok, čo prináša plynulejší prechod medzi tmou a svetlom a taktiež kvalitnejším nočným záznamom. Ďalším rozdielom je vylepšenie objektívu, takže kamera pri nočnom snímaní eliminuje nežiadúce odlesky z čelného skla. Jednoznačný víťaz LS470W

 

Ovládanie – testované kamery majú rovnaké menu ako aj ovládanie, ale čo pomohlo kamere LS470W získať vyššie hodnotenie, sú už spomínané vrchné tlačidlá, ktoré sú oddelené a hlavne v lepšom prevedení.

 

Presnosť GPS – pri porovnávaní záznamov z GPS v DOD player-i, je viditeľná zmena rýchlosti načítania signálu, ako aj presnejšie údaje pri kamere LS470W. Nový model má až dvakrát rýchlejšie zaznamenávanie údajov z GPS (10x GPS aktualizácia), takže ukazuje presnejšie aktuálnu rýchlost ako aj polohu vozidla.

 

Cena -  Ceny oboch porovnávaných modelov sú relatívne vysoké, ale za kvalitu ktorú ponúkaju, sa  naozaj oplatí priplatiť.

Komparačná tabuľka LS470W vs. LS460W

 

 

CELKOVÉ HODNOTENIE:

Celková kvalita oboch testovaných kamier do auta je na veľmi vysokej úrovni na to, aby si tieto kamery udržali pozíciu lídra na trhu s čiernymi skrinkami do áut. Aj najnovší model DOD LS470W obhájil renomé značky svojím prevedením, funkčnosťou a použiteľnosťou v praxi. Aj keď niektorí výrobcovia značkových autokamier ponúkajú pomerne kvalitné modely, značka DOD neustále potvrdzuje, že je lídrom, ktorý si s prehľadom dokáže udržať odstup od priemeru. Potvrdzujú to aj inovácie v kamere DOD LS470W oproti úspešnému predchodcovi DOD LS460W.

 

DOD 460 VS DOD 470

 

LS470W+

Výrobca tiež priniesol vylepšenie vlajkovej lode značky DOD, ktorá je určená pre naozajstných fajnšmekrov. Tento model nesie označenie DOD LS470W+ a má niekoľko naozaj plusových vlastností. Tradične najskôr spomenieme dizajn kamery, ktorý sa líši veľkosťou kamery, ako aj prevedením. Kamera je o niečo vyššia, čo spôsobuje väčší displej ktorý dosahuje zatiaľ najväčších rozmerov v tejto triede a to 3.0". So zväčšením kamery taktiež súvisí aj vyššia kapacita batérie, ktorá je až 650mAh, takže kamera nám bez trvalého napájania vydržala nahrávať až 163 minút. Objektív tiež nabral na rozmeroch a pre nás veľmi užitočné vylepšenie prišlo v podobe vymeniteľného CPL filtra. Ten slúži na odstránenie nežiadúcich odrazov z čelného skla. Čo sa týka menu, ovládania a nastavení, je kamera rovnaká ako pri modely DOD LS470W.

DOD LS460W vs. DOD LS470W Porovnanie, Test, Recenzia