Kamery do auta

Dôvody pre kúpu kamery do auta z bežného života

Často kladenou otázkou počas rozhodovacieho procesu pri kúpe kamery do auta je:,, skutočne sa mi táto investícia oplatí?“ A tak sme sa rozhodli spísať niekoľko dôvodov, ktoré jasne poukazujú na fakt, že táto investícia sa Vám môže veľmi ľahko a hlavne nečakane vrátiť. Aj keď si myslíme, že jazdíme maximálne opatrne a nemôžeme v premávke spôsobiť žiadnu nehodu, stále však platí, že sa nájde iná osoba, ktorá nás do takejto situácie môže dostať.   

 

Typické situácie , kedy môže byť kamera vašim svedkom na cestách na nezaplatenie:

 

Dôvod 1 - nedbalí chodci a chodci na priechode
Zamyslite sa nad tým, ako doložíte situáciu, kedy chodec vstúpil znenazdania na prechod pre chodcov, bez toho aby vám dal možnosť včas zastaviť . Vinník je minimálne veľmi sporný, chodec je na prechode presadzovaný, ale jeho úmysel prejsť by mal byť zjavný, nie celkom nečakaný.
Z vlastnej skúsenosti môžem podobný prípad vykresliť. Chodec išiel po kraji pravého chodníku, blízko vozovky, rovnakým smerom, v akom som ja riadil vozidlo. Obaja sme sa blížili k prechodu, ku ktorému zostávalo ešte necelých desať metrov a nič nenasvedčovalo jeho zámeru vozovku prechádzať. Naraz a úplne bez rozhliadnutia a zaváhania urobil krok do vozovky priamo pred moje auto. Napriek tomu, že bola cesta ešte ku všetkej smole namrznutá, všetko dopadlo dobre. Neviem, ako by som v prípade konfliktu dokazoval svoju nevinu, pretože som v tom čase kameru ešte nemal.
Rovnaká situácia môže nastať, keď do vozovky vbehne napríklad pes alebo iné zviera. Tí svoju chybu nepriznajú celkom určite.

 

Dôvod 2 - Neprimeraná rýchlosť druhého vozidlá 
Vďaka kamerovým záznamom je možné výpočtom zistiť aj rýchlosť protiidúcich vozidiel, čo v niektorých prípadoch môže rozhodnúť o vine či spoluvine rýchlych vozidiel v inak ťažko preukázateľných situáciách. 
Predstavte si prípad, kedy v nie celkom prehľadnom mieste (zákruta, horizont) predbiehate či obchádzate iné vozidlo alebo prekážku. Pri normálnych rýchlostiach by priestor, kam vidíte, k manévru bezpečne stačil. Lenže sa proti vám vyrúti vozidlo vo vysokej rýchlosti a dôjde k nehode. Vy ste predbiehal, on nabúral. Vy zastavíte. Kto bude vinník? Máte ale kameru so záznamom o neprimeranej rýchlosti spoluučastníka, ktorá všetko dosvedčí.

 

Dôvod 3 - Nedbalý cyklista 
Zažili ste už cyklistu, ktorý išiel pred vami na bicykli, vy ste ho chceli predbehnúť a on sa náhle rozhodol bez znamenia o zmene smeru jazdy odbočiť na vedľajšku vľavo? My áno. Možno nás nepočul, možno sa zabudol. K tragédii chýbalo len málo ...

 

Dôvod 4 - Krivá výpoveď protistrany 
Neprajeme nikomu karambol s šikovným, ale morálne pokriveným právnikom. Bude mať v argumentoch vždy trochu navrch, obzvlášť ak sa pohybuje v dopravnom odbore. 
Rovnako tak zložité môže byť rokovanie s vodičom, ktorý odmietne "v šoku" vypovedať a ešte pred spísaním protokolu sa riadne poradí so svojím právnikom.

 

Dôvod 5 - Prípad , kedy vy havarujete kvôli chybe druhej strany , ale k stretu vozidiel nedôjde a vinník z miesta napríklad aj nevedomky odíde
Dvaja naši priatelia išli na výlet . Keď sa blížili približne osemdesiatkilometrovej rýchlosťou k neprehľadnej ľavotočivej zákrute, vyšlo im z protismeru zo zákruty nečakane auto do cesty a len s veľkým šťastím sa obe vozidlá minuli. V snahe zabrániť čelnému stretnutiu sa ale ku smole našich priateľov dostalo ich vozidlo na štrkovú krajnicu, kde dostali šmyk . Vodič šmyk vyrovnal a vrátil vozidlo na cestu, lenže nasledoval ďalší šmyk, ktorý už nezvládol a vyšiel s vozidlom mimo cestu do priekopy, kde sa prevrátil cez bok na strechu. Škoda na ich vozidle bola totálna. Škoda na vozidle, ktoré vyšlo zo zákruty do protismeru, bola nulová. Bohužiaľ vodič takéhoto vozidla nemal ani tušenie, čo svojím nedbalým konaním spôsobil a z miesta nehody nevedomky odišiel.
Šťastným koncom celej nehody bolo nielen to, že obaja naši priatelia vyviazli z garambolu bez väčších zranení, ale aj následné dohľadanie protiidúceho vozidla vďaka záznamové kamere inštalovanej vo vozidle. Tá celú udalosť zachytila a spôsobená škoda potom bola pripísaná na vrub vodiča, ktorý zo zákruty vyšiel do protismeru a to snáď len preto, že chvíľu predtým hľadal plastovú fľašu s pitím niekde pri nohách spolujazdca ...
Rovnako tak môžete nabúrať vo chvíli, keď vás niekto nezmyselne predbieha pred horizontom alebo na plnej čiare. Aby sa vošiel, uhnete mu, nabehnete na krajnicu a riadenie nezvládnete. Ak trvá na svojej nevine, kto sa vás zastane ?

 

Dôvod 6 - Policajt čakajúci na úplatok 
Najčastejším dôvodom pre obstaranie kamery v Rusku je vraj vyvrátenie krivého obvinenia zo strany policajta, čakajúceho na úplatok. Aj keď z nás do Ruska jazdí asi málokto, existuje rad oveľa bližších krajín, cez ktoré jazdíme k moru na dovolenku a kde sú vraj nekalé praktiky pomerne rozšírené.

 

Dôvod 7 - Stret s protiidúcim automobilom pohybujúcim sa stredom vozovky 
Veľmi častá príčina mnohých nehôd, najmä v zimných obdobiach na snehu alebo ľade. Ak máte tú smolu, že sa stretnete s arogantným vodičom, ktorý nechce priznať farbu a vy ste presvedčení o svojej nevine, s kamerou vo vozidle budete mať určite navrch.

 

Dôvod 8 - Opitý chodec 
Krajne nebezpečná situácia, kedy za tmy predbiehate iné vozidlo na inak prehľadnom a notoricky známom úseku. Nemôžete si ešte zapnúť diaľkové svetlá, aby ste vodiča predchádzaného auta neoslnili a pred vami sa v prostred cesty z tmy vynorí (opitý) chodec.
Situáciou podobných tejto je v prevádzke celá rada, obzvlášť v daždivých jesenných mesiacoch, kedy sa ešte na cestách pohybujú stopári, skoro sa stmieva a už je na čase obliecť teplý a väčšinou bohužiaľ tmavý kabát ...

 

Dôvod 9 - Zle označená prekážka 
Čo už, že iný vodič meniaci koleso smerom do cesty označil riadne miesto prekážky trojuholníkom, keď trojuholník iné vozidlo pred vami už zmietlo. Ako dokážete, že ste trojuholník neprehliadli vy, keď už je neskoro?

 

Dôvod 10 - Dohľad nad vašimi deťmi - začínajúcimi vodiči 
Každý uvedomelý rodič má v čase, keď jeho dieťa začína samo riadiť, strach a pochybnosti. Nainštalovaná kamera v aute sa tak môže stať vašou predĺženou rukou a slúžiť ku kontrole vašej ratolesti. Najmä ak má kamera v sebe zabudovaný GPS modul, ktorý do záznamu ukladá okrem iného aj okamžitú rýchlosť a vy tak máte možnosť vykonávať náhodné spätnej kontroly.

 

Dôvod 11 - Agresívny vodič, ktorý vás takzvane "vybrzdí" 
 Asi nie je ani nutné tento prípad viac rozoberať, pretože to už mnohokrát až s veľkou chuťou urobili médiá za nás. Opis situácie len v skratke: predbehne vás vozidlo, ktorého vodiča ste z akéhosi dôvodu naštvali. Aby vás potrestal, pri zaradení pred vás prudko zošliapne brzdy a vy to v horšom prípade nedobrzdíte. Vina by štandardne bola na vás. Aj v týchto prípadoch kamery už mnohokrát pomohli.

 

Dôvod 12 - Nehody bez ďalších svedkov 
Nestáva sa to našťastie často, ale občas pod auto niekto skočí zámerne. Aj my vieme v okruhu svojich priateľov o takom prípade. V Rusku je to vraj celkom bežný spôsob obživy! Zlaté časy, kedy si ľudia pre peniaze nechali len vŕtať kolená. 

 

Dôvod 13 - Môžete pomôcť ostatným 
Nemusíte byť ani účastníkom dopravnej nehody. Vami vytvorený záznam môže pomôcť niekomu inému pri jej objasňovaní, rovnako ako vám môže pomôcť záznam z iného auta. 
Nie je tomu až tak dávno, kedy bol prerokovaný návrh, aby všetky nové vozidlá boli podobným záznamovým zariadením vybavené povinne.

 

Dôvod 14 - Pekné spomienky 
Určite nie je zlé občas si natočiť nejaký ten padajúci meteorit, krásnu ženu prechádzajúcu pred vaším autom či motorkou alebo nejakú inú kurióznu situáciu. To už je ale na iné rozprávanie ...

 

 

Čomu sa môžete vyhnúť?

 

-strate bonusov na poistenie 

 
-pokute za spôsobenie dopravnej nehody  


-podmienečnému či dokonca nepodmienečného trestu  


-odobratí vodičského oprávnenia aj na rad mesiacov  


-obmedzenia mobility  


-dodatočným nákladom na vašu alternatívnu prepravu pri strate vodičského oprávnenia  


-strate zamestnania v dôsledku straty vodičského oprávnenia 


-osobnej krivde či poklesu dôvery vo vašu osobu 


-Výčitkám, ŽE STE PRE SVOJU OCHRANU neurobil VIAC!!!

Dôvody pre kúpu kamery do auta z bežného života