Kamery do auta

DOD LS470W vs TrueCam A7s - Porovnanie, Test, Recenzia

DOD LS470W vs TrueCam A7s - Porovnanie, Test, Recenzia -  dve najoblúbenejšie kamery na slovenskom, ale aj českom trhu. Kamery sú high-end (vlajkové) modely značiek Truecam a DOD, ktorých delí cenový rozdiel a kvalita kamier. Avšak nepredbiehajme a poďme sa pozrieť na ich porovnanie a test. Testovali sme na vozidle Renault Megan Grandtour 2012 v rovnakých podmienkach za dňa aj v noci. Našimi dnešnými súpermi teda budú rivali o pozíciu jednotky na našom trhu TrueCam A7s a DOD LS470W.

 

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470 v Truecam A7 test

 

 

Na začiatku sa zameráme na obal a balenie kamery. Zatial čo firma TrueCam stavila na kompaktnejší a jednoduchý dizajn, firma DOD po vzore predchodcov z radu vlajkových lodí (porovnanie modelov DOD LS460W a DOD LS470W nájdete v našom staršom článku) stavila na klasický a podľa nás dynamickejší a pútavejší obal. Avšak čo sa týka balenia, tu si už model A7s o niečo polepšil oproti LS470W. Čo z nášho pohľadu je najviac využiteľné sú HDMI kábel a USB kábel, hoci už asi každý kto si zákupi podobnú elektroniku má doma toto príslušenstvo, je dobré mať aj náhradné. Manuál v Slovenskom jazyku je už samozrejmosťou ako aj CD s príslušným programom na prehávanie videí a zobrazovanie údajov z jazdy. Ďalej nájdete u oboch výrobcov úchyty na čelné sklo a to prísavné, ako aj nalepovacie.

 

DOD LS470W - príslušenstvo

(kliknite pre prezväčšenie obrázku)

DOD LS470W príslušenstvo balenie

 

TrueCam A7s - príslušenstvo

(kliknite pre prezväčšenie obrázku)

TrueCam A7s  príslušenstvo

 

 

DOD LS470W je v tomto smere na vyššej úrovni, keďže využíva svoj vlastný program s označením DOD 2.0 Player, ktorý je pekne graficky spracovaný a má jednoduchú inštaláciu. Na pribalenom CD ku kamere TrueCam nájdete množstvo podporných programov (kódeky, DirectX, Apple Quicktime  pre prehávanie videií, ale využíva univerzálny prehrávač Alternative DVR Player (Datacam player), ktorého nevýhodou (z nášho pohľadu) je nutná inštalácia NET Framework 3.5. Skúšali sme aj ďaľší program ktorý je na tomto CD pre prehrávanie videií avšak na žiadnom PC nám nešiel spustiť.

 

DOD player 2.0

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD Gps player 2.0

 

Alternative DVR Player (Datacam player)

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

Datakam player Truecam A7s

 

 

Ale poďme sa už pozrieť na to hlavné a to sú samotné kamery. Menu obidvoch kamier je v Slovenskom jazyku, prehľadne spracované, ale v čom má  firma DOD navrch, je jeho grafické prevedenie, vďaka čomu je o čosi lepšie pochopiteľné čo vlastne upravujete. Čo sa týka možností nastavenia, tak v tejto kategórii vedie kamera TrueCam A7s, ktorá má väčší výber nastavení, čo je pre skúsených užívateľov výhoda (pre väčšinu užívateľov však nie). No pre bežného užívateľa je kamera DOD LS470W už automaticky prednastavená, takže ju stačí založiť a môžete natáčať. Čo sa týka materiálov a farebného prevedenia, tak obaja výrobcovia stavili na tvrdené plasty a čiernu farbu, ktorá je na prednom okne najnenápadnejšia. Vzhľadovo sú tiež podobné, ale rozmery sa kúsok líšia.

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s kamery do auta

 

 

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s záber

 

 

 

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

Truecam A7s vs DOD LS470W porovnanie kamier

 

 

Čo je ale najväčší rozdiel je integrovaný GPS modul. Kamera DOD LS470W ho má v sebe zabudovaný pod úchytom na kameru, ale TrueCam zvollil možnosť dodatočného pripojenia GPS modulu do držiaku. Keďže tento úchyt má aj napájanie, čo je výhodou oproti kamere DOD (nemusíte odpájať napájanie pri skladaní kamery), je tento spôsob logický. Avšak vzhľadovo a aj priestorovo sa nám zdá ako nepraktické riešenie. Uchytenie kamier pomocou prísavného držiaku bolo spoľahlivé a kamery na skle držali bez problémov. Avšak pri testovaní sa nám plastový klip na kamere TrueCam, ktorý ovláda prísavku, rozpadol a nebolo ho možné opraviť.

 

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s

 

 

Najdôležitejším je však obraz, to je to kvôli čomu si kameru do auta zadovážite. Existuje množstvo rôznych autokamier ktoré sľubujú FULL HD rozlíšenie, ktoré je však často prevzorkované, alebo neostré, ale tieto dva modely k nim určite nepatria. Ak sa pozrieme na parametre kamier TrueCam A7s (2560x1080@30fps) a DOD LS470W (1920x1080@30fps), tak kamera TrueCam A7s a má o čosi vyššie rozlíšenie, čo však spôsobí roztiahnutejší obraz. Obraz kamier sme porovnávali cez deň aj v noci. Cez deň bol obraz relatívne porovnateľný vysoko kvalitný u oboch kamier avšak pri kamere LS470W sme zaznamenali reálnejšie farby a uhol záberu 150 stupňov bol výrazne väčší, vďaka čomu zachytíte oveľa viac záznamu hlavne po stranách zo svojej jazdy.

 

DOD LS470W                                                    TrueCam A7s

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s den záber porovnanie

 

 

DOD LS470W - jazda cez deň

 

TrueCam A7s - jazda cez deň
 

 

 

Prejdime teraz na nočný záber kde už bol rozdiel niekoľkých tried. Kamery do auta sme testovali pri rôznych typoch osvetlenia ako aj pri úplnej tme. Pri veľkom osvetlení vozovky ako aj okolitých predmetov sme až taký veľký rozdiel nezaznamenali, ten začal narastať s postupným úbytkom umelého osvetlenia, kde kamera DOD LS470W začínala mať jasne navrch.  Pri strate externého osvetlenia TrueCam A7s zobrazovala postupne menej, až sa zobrazovaný bod úplne stratil. DOD kamera LS470W mala hranicu posunutú výrazne ďalej a to až na ISO 12800. Nižšie si môžete pozrieť videá ako aj screeny z jazdy, ktoré jasne dokumentujú citeľný rozdiel vo viditeľnosti v noci u oboch kamier.

 

DOD LS470W                                                    TrueCam A7s

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s záznam z noci

 

DOD LS470W                                                    TrueCam A7s

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s noc záznam

 

DOD LS470W                                                    TrueCam A7s

(kliknite pre zväčšenie obrázku)

DOD LS470W vs Truecam A7s nočné video porovnanie

 

 

 

DOD LS470W - jazda v noci po neosvetlenej ceste

 

TrueCam A7s - jazda v noci po neosvetlenej ceste

 

DOD LS470W - jazda v noci po osvetlenej ceste

 

TrueCam A7s - jazda v noci po osvetlenej ceste

 

 

 

 

Celkové hodnotenie

DOD vs TrueCam, LS470W vs A7s, Porovnanie kamier, DOD, TrueCam

 

Po odskúšaní oboch modelov DOD LS470W a Truecam A7s a zhodnotení všetkých faktorov v našom teste jasne zvíťazila kamera do auta DOD LS470W. Jej nočné zábery ako aj široký pozorovací uhol 150 ° nás nakoniec presvedčili o oprávnenosti pozície "najkvalitnejšej kamery do auta" akú sme kedy v teste mali. Truecam A7s je cenovo výhodná kamera, ktorá uspokojí menej náročných používateľov, avšak je na zvážení či nebude vhodné si priplatiť a zaobstarať kameru, s ktorou sa nebudete báť jazdiť aj v noci či obávať kolízie zboku (ktorú by väčší pozorovací uhol na kamere DOD LS470W zachytil). Voľba je stále na Vás preto investujte rozumne!

 

Porovnanie DOD LS470W a TrueCam A7s

 

 

DOD LS470W vs TrueCam A7s - Porovnanie, Test, Recenzia